Carignan

See soojalembene ja saagikas Hispaania päritolu tume marjasort pakub erksa maitsega kergeid, kuid veidi kahvatu värviga punaveine. Ibeeria poolsaare päritolule viitab sordi hispaaniakeelne nimetus: Cariñena, mis on ühtlasi ka Aragoni piirkonnas Zaragoza provintsis asuva küla nimi. Sama küla on andnud nime veel Hispaania ühele vanimale kaitstud päritolu nimetusega veinipiirkonnale – Cariñena DO-le. Et samanimelist sorti ja veinipiirkonda eristada, nimetatakse seda mitmetes tuntud Hispaania veinipiirkondades teisiti: Aragonis ja Riojas on selle nimi Mazuelo ja Kataloonias Samsó. Kuigi sordi kodumaaks on Hispaania, siis kasvatatakse seda enim Itaalias (peamiselt Sardiinias) ja Prantsusmaal. Marjasort on üsna vastuvõtlik niiskusest tekkivatele seenhaigustele ning seetõttu eelistab Carignan kasvada veidi kuumemates, kontinentaalse kliimaga või siis tuulisemates piirkondades, kus hallitusseened ei saa nii kergelt areneda.

 Euroopas on kombeks Carignani segada teiste tumedate sortidega, sest sellest tehakse erksaid, ürdise-marjase karakteriga ja veidi kergemapoolseid punaveine, millel on küpsete punaste luuviljade aroom ning maitse, aga tihti keskmisest kõrgem alkoholisisaldus. Maitsekimbus on lisaks küpseid põldmarju ja mustikaid koos kergelt mõrkjate ürtidega.  Et veinidel oleks rohkem maitsesügavust ja värvi, segatakse seda tihti Syrah’ ja  Garnacha Tinta või Grenache Noir’ sortidega. Erandiks on Sardiinia, kus Carignanist tehakse sordipõhist punaveini saare lõunaosas asuva Cagliari linna ümbruses – Carignano del Sulcis. Samuti leidub sordipõhist punaveini Uue Maailma veiniriikides, eelkõige Lõuna-Aafrika Vabariigis, Tšiilis ja Ameerika Ühendriikides. Sealsetes veinides on klassikalistele tumedatele luuviljadele lisaks tunda vürtse, nelki ja terapipart ning kuivatatud musti metsamarju. Tavaliselt on maitseküllasemaid eksemplare arendatud tammevaatides.

Carignani kasutatakse küll peamiselt punaveini tootmisel ja marja kuulsaimad kasvukohad on Hispaanias Prioratis ning Sardiinias, aga tänapäeval leiab marjasort aina enam kasutamist Vahemere maades marjase ja värske roosa veini tegemisel.

Riigid, piirkonnad

Hispaania – Aragon, Kataloonia, Priorat, Rioja.

Itaalia – Sardiinia.

Prantsusmaa – Lõuna-Prantsusmaa, Languedoc-Roussillion, Korsika.

Lõuna-Aafrika Vabariik – Swartland.

Tšiili – Maule Valley.

Ameerika Ühendriigid – California, Washington State.

Sünonüümid:

Cariñena, Carignan Noir, Carignane, Carignano, Mazuelo,  Samsó.

Carignan & toit

Carignan marjasordist tehtud punaveinide aroomi ja maitset iseloomustab Nautimuse lilla marjakobaraga märk.