Sauvignon Blanc

Roheka kestaga hele marjasort pärineb Prantsusmaalt Loire’ oru piirkonnast. Nimetus tuleneb ka prantsuse keelest: sauvage – metsik, vigne – viinapuu, blanc – valge. Ampelograafide DNA-uuringud on kinnitanud sugulust Savagnin Blanc (Traminer) marjasordiga, täpsemalt Savagnin Musqué sordiga. Lisaks on tekkinud sordile mitu muteerunud sorti, millest tuntuim on Sauvignon Gris. Marjasordist valmistatud veinil on kergesti äratuntav sirgjooneline karakter: ergas tsitruseline happesus koos toorete roheliste puuviljade ja marjadega nagu karusmarjad, rohelised õunad, nõges, roheline paprika, spargel, hernevõrsed ja aimatav valge ristikheina lõhn. Elujõulist Sauvignon Blanci kasvatatakse paljudes maailma piirkondades ja seda peetakse üheks nn rahvusvaheliseks marjasordiks.

 Klassikaliste sordipõhiste omadustega veinid pärinevad lubjakivise pinnasega veidi jahedamatest piirkondadest ja kuulsaimad veinid pärinevad Prantsusmaal Loire’ jõe ülemjooksult, Sancerre’i ja Pouilly Fume’ kasvualadelt.  Sort on Uus-Meremaa nö rahvussort, sest lausa kolmveerand Uus-Meremaa veinist tehakse Sauvignon Blancist ja tuntuim kasvuala Marlborough asub lõunasaare põhjaosas, kus marja kutsutakse hellitavalt Savvy nimega. Laialt on sort levinud veel Itaalias ja Lõuna-Aafrika Vabariigis, kus võib veinis leida ka pisut ,,kassi liivakasti“ lõhna.

Üldiselt on Sauvignon Blancist vein nauditav noore ja värskena ning sordipõhist veini enamjaolt veinikeldris ei laagerdata, aga mõnikord arendatakse veini ka tammevaadis. Täidlasema iseloomuga veinid pärinevad Bordeaux’ piirkonnast, kus seda segatakse Sémillon’ sordiga ning Ameerika Ühendriikidest. Californias nimetatakse tihtipeale sellist veini Fume Blanciks.

Riigid, piirkonnad

Prantsusmaa – Loire org, Bordeaux.

Uus Meremaa – Marlborough.

Itaalia – Friuli, Collio, Trentino, Alto Adige.

Lõuna-Aafrika Vabariik – Stellenbosch, Paarl, Darling, Walker Bay, Cape Agulhas, Plettenberg Bay.

Ameerika Ühendriigid – California, Washington State.

Tšiili – Casablanca Valley, Leyda Valley, San Antonio Valley, Limari Valley.

Austraalia – Margaret River, Tasmaania.

Argentina – Salta.

Austria – Burgenland.

Hispaania – Penedes.

Sünonüümid:

Fumé Blanc, Sauvignon Bianco, Muskat-Silvaner/Muskat-Sylvaner.

Sauvignon Blanc & toit

Sauvignon Blancist tehtud veine iseloomustab Nautimuse roheline marjakobaraga märk.