Grüner Veltliner

Austria heleda ja ilmeka rahvusliku marjasordi  päritolu ja ajalugu arvati ulatuvat Rooma impeeriumi aegadesse ning nimetus tulenevat Itaaliast, Alpide jalamil asuva Valtellina piirkonna nimest, kuigi veiniteadust uurivad ampelograafid ei ole leidnud siiani sellele otsest kinnitust. Seega oli Grüve, nagu austerlased teda hellitavalt kutsuvad, päritolu kuni käesoleva sajandini hämar. Nüüd on tänapäevase DNA-analüüsi tulemustega kindlaks tehtud, et marjasort on isetekkeline ristand Savagnini Blanc (Traminer) ja St. Georgener Rebe vahel. Viimase sordi esivanemlik pärilikkus tuvastati geeniuuringutega, kui 2000. aastal leiti ainus säilinud taim Austriast, Burgenlandi piirkonnast Eisenstadti linnakese lähedal karjamaa servast, mille kohal oli veiniaed olnud viimati 500 aastat tagasi. Sellega välistati teiste Veltliner lisanime kandvate marjasortide (Roter Veltliner ja Frühroter Veltliner) sugulus Grüner Veltlineriga. Halli kestaga Grauer Veltliner on aga Grüve muteerunud versioon. Seega peavad austerlased Grüvet enda pärisomaste marjasortide kroonijuveeliks ning seda tõestab ka asjaolu, et kolmandikul Austria veinipõldudel kasvab Grüner Veltliner, samuti leidub seda kasvujõulist marjasorti kõikides Austria veinipiirkondades.

Särtsaka iseloomuga keskmise täidlusega valge veini aroomi ja maitset iseloomustavad tugevad vihjed heledatele küpsenud luuviljadele, lisaks veel näpuotsaga laimi, veidi pipart ning mineraalset torkivat tsitrusnooti. Leidub ka magusaid hiliskorje marjadest valmistatud eksemplare, kuid need on pigem siiski erandid. Viimasel ajal avaldab Grüve muljet veinimeistritele väljaspool Austriat ja nii on Eesti veiniturule ilmunud esimesed Grüner Veltlinerid Uus-Meremaalt, mis näitab, et Grüve pole kangelane vaid omal maal, kuigi 95% maailmas kasvavast Grüner Veltlinerist kasvab siiski Austrias. 

Riigid, piirkonnad

Austria – kõik kasvualad, parimad veinid pärinevad Doonau jõeäärsetelt kaldaterrassidelt Wachau, Kremstali ja Kamptali piirkonnast.

Uus-Meremaa – Marlborough, Gisborne, Auckland.

Itaalia – Tirool, Alto Adige.

Ungari – Nagy-Somló, Kunság.

Slovakkia – Väike-Karpaatia, Lõuna-Slovakkia.

Austraalia – Adelaide Hills.

Sünonüümid:

Zöld Veltelíni (Ungari), Veltlinske Zelené (Slovakkia), Weissgipfler (Austria).

Grüner Veltliner & toit

Grüner Veltliner marjasordist tehtud veini peetakse väga toidusõbralikuks. Kuivi, värskeid  kergemaid veine iseloomustab Nautimuse rohelise marjakobaraga märk, pärmisademel arenenud ja vanemate viinapuude marjadest (alte reben) tehtud veine iseloomustab Nautimuse kollane märk ning hiliskorje marjadest tehtud magusate veinide karakterit oranži marjakobaraga Nautimuse märk. https://nautimus.ee/nautimuse-lugu/nautimuse-toidusobivuse-tabel/