Chardonnay

Maailmas üks enim kasvatatud heledaid marjasorte pärineb Prantsusmaalt ja on geeniuuringute järgi Pinot Noir’ ning Gouais Blanci isetekkeline ristand. Beaujolais’ piirkonna tumeda kestaga Gamay Noir on Chardonnay „vend“, sest Gamay’l on täpselt samad vanemad, aga geenikombinatsioon lihtsalt teine. Arvatakse, et sordi nimetus pärineb samuti Burgundia lõunaosast ja on sordile pandud Mâconi piirkonnas asuva Chardonnay küla järgi. See paindlik ja hästikohanev marjasort on mõnes mõttes vastuouline – sellest tehakse maailma ühed parimad ja hinnatuimad valged veinid Prantsusmaal ja Ameerika Ühendriikides, aga ka kõige lihtsamad mahuveinid Uues Maailmas, eelkõige Austraalias.

Chardonnay´st valmistatud veinide iseloom sõltub peamiselt kasvupiirkonnast ning seejärel veinimeistri käekirjast. Nii on Chardonnay´st tehtud vein hea terroir tempel, sest viljakamatel põldudel annab sort üsna neutraalseid ja pigem igavaid valgeid veine. Üldiselt pärinevad hinnalisemad ja ihaldatumad veinid jahedama ja kriidise-lubjakivise pinnasega kasvualadelt – Prantsusmaal Burgundia ja Champagne kasvualalt, Põhja-Itaalias Collio ja Piemonte piirkonnst ning isegi Hispaaniast, eelkõige Kataloonia piirkonnast, kus Chardonnay’d kasutatakse samuti vahuveinide valmistamisel. Kuumema kliimaga aladel, eelkõige Uues Maailmas, on üsna levinud Chardonnay´st veini tammevaadis arendamine, sel puhul asendub veini aroomis muidu hästi tuntav kollaste õunte ja heledate luuviljade aroom üleküpsenud meloni ja ananassiga ning nendega koos rokivad veiniklaasis veel vanilje, kakao, röstitud mandlid-pähklid, kookos ja iiris.

 Chardonnay´st tehakse vahuveine, aga ka kuivi kergeid, keskmise täidlusega ja täidlaseid valgeid veine, seda sõltuvalt marjade kasvukohast ja veini valmistamise tehnoloogiast.

Suurim Chardonnay kasvataja maailmas on Prantsusmaa, seejärel Ameerika Ühendriigid ja Austraalia. Olulisel kohal on sort veel Tšiilis, Uus-Meremaal ja Argentinas.

Riigid, piirkonnad

Prantsusmaa – Burgundia, Champagne, Jura, Languedoc-Roussillion.

Uus-Meremaa – Marlborough, Nelson

Itaalia – Collio, Piemonte.

Lõuna-Aafrika Vabariik – Stellenbosch, Paarl, Darling, Walker Bay, Cape Agulhas, Plettenberg Bay.

Ameerika Ühendriigid – California, Washington State.

Tšiili – Casablanca Valley, Leyda Valley, San Antonio Valley, Limari Valley.

Austraalia –  Margaret River, Tasmaania.

Argentina – Salta, Mendoza.

Austria – Burgenland.

Hispaania – Penedes.

Sünonüümid:

Gamay Blanc, Beaunois, Melon d´Arbois, Morillon, Feinburgunder, Klevner, Weisser Ruländer, Klevanjka Biela jt.

Chardonnay & toit

Kergemaid Chardonnay marjasordist tehtud veine ja vahuveine iseloomustab Nautimuse rohelise marjakobaraga märk. Soojema kasvuala ja tammevaadis arendatud veinidele viitab Nautimuse kollase marjakobaraga märk.