Syrah

Värviküllast ja vürtsikat punaveini andev tume marjasort pärineb Lõuna-Prantsusmaalt, Rhône’i jõe orust. Geeniuuringute põhjal on tegu Dureza ja Mondeuse Blanche’i isetekkelise ristandiga. Arvatakse, et Syrah sündis 1. sajandil, sest Vana-Rooma kroonik Plinius Vanem kirjeldab Rhône’i oru piirkonnas elanud keldi hõimu, kes kasvatavad marjasorti, millest tehti „tulist ja vürtsikat punaveini“. Plinius nimetab sorti Allobrogicaks allobrogide hõimu nime järgi.

Syrah (ehk Austraalias Shiraz) marjasordist tehtud vein on keskmisest kõrgema alkoholisisaldusega ja sügava värviga, tihti kergelt violetse alatooniga. Erksa maitsega punaveini karakteris on tunda tervet plejaadi tumedaid üleküpsenud metsamarju koos torkivate happeliste tanniinidega, järelmaitsesse lisandub tavaliselt musta terapipart ja ürte. Kuulsaimad veinid pärinevad kiltkiviselt vulkaaniliselt pinnaselt Rhône’i orust Lõuna-Prantsusmaal ja Hispaanias on hinnatud Priorati piirkonna veinid.

Tihti segatakse Syrah´le tema tugeva iseloomu tõttu juurde teisi Vahemere-äärseid marjasorte, eelkõige Grenache Noir ehk Garnacha Tinta ja Mourvédre sorte ning ka heledat Viogner’ sorti, et tasakaalustada tanniine ja stabiliseerida veini värvi. Nimelt on Syrah marjasordi pigment väga tundlik valgusele ja seetõttu võib veini värvus üsna kiiresti pudelis säilides kahvatuda. Heleda marjasordi happesus stabiliseerib pigmendi püsivuse.

Kaasajal on populaarne ka Syrah´st roosa veini valmistamine, eelkõige Uues Maailmas, aga ka Vahemere saartel ja rannikuäärsetes Prantsusmaa, Hispaania ja Itaalia veinipiirkondades.

Riigid ja piirkonnad

Prantsusmaa  – Côtes du Rhône: Cornas, Hermitage, St. Joseph, Côte-Rôtie.

Austraalia  – Barossa, McLaren Vale, Limestone Coast.

Hispaania – Priorat, Montsant, Toro, Yecla.

Argentina – Mendoza, Salta.

Lõuna-Aafrika Vabariik – Stellenbosch, Paarl, Franschhoek.

Ameerika Ühendriigid – California (Paso Robles, Santa Barbara, Napa Valley, Sonoma Valley), Washington State (Columbia Valley).

Itaalia – Toscana, Sitsiilia

Tšiili – Colchagua Valley, Maipo Valley.

Sünonüümid

Shiraz ja Hermitage.

Syrah ja toit

Syrah’ marjasordist tehtud punaveinide aroomi ja maitset iseloomustab Nautimuse lilla marjakobaraga märk.