Central Coast

Ca 41 000 veiniaedu.


California rannikuäärne piirkond jääb San Fransisco ja Santa Barbara linnade ning Vaikse ookeani ja rannikumäestiku vahele Central Valley naabrusesse. Chardonnay on siin enim kasvatatud marjasort (üle poole veiniaedadest), kliima tunduvalt jahedam kui Central Valleys, niiskust ja jahedamat õhku tuleb tänu ookeani lähedusele. Pinnas varieeruv,
vulkaanilisest settelise savi-liiva pinnaseni, lisaks liivakivi, lössi ja kiltkivi.
Jaguneb mitmeks väiksemaks Countyks:


Contra Costa County – San Pablo lahe ääres asuv ala, üsna viljaka pinnasega. Ei sobi hästi kvaliteetsete veiniviinamarjade kasvatamiseks. Kokku 1710 ha veiniaedu. AVAd: San Francisco Bay Area AVA, mis oli esimene piirkond ja hõlmas ookeaniäärse piirkonna San Francisco ja San Jose linnade ümbruses.
Lamorinda AVA (51 ha), mis on üks noorimaid veinipiirkondi ja jääb San Francisco Bay Ava alale. Veini teeb ca 40 väiksemat veinimaja. Peamised marjasordid on tumedad – Cabernet Sauvignon, Merlot ja Zinfandel. Heledatest kasvatatakse enim Chardonnay ja Sauvignon Blanc marjasorte. Hinnatuim on Livermore Valley AVA, mis asub Livermore’i linna ümbruses, linna ja AVA nimetus tuleb Robert Livermore järgi, kes oli sealne suur maaomanik. Kõige põhjapoolsem AVA San Francisco lahe ääres. 1960ndatel aastatel valmistati palju veini Napa Valley märgistusega. Mõõdukalt soe kliima, öösel jahe, pinnas setteline-liivane, vulkaanilisel aluskivimil. Marjadest hinnatuim tume mari Petite Syrah, lisaks Pinot Noir ja Barbera. Valgetest Sauvignon Blanc, Sémillon, Chenin Blanc, Chardonnay, Riesling. Veinaedu mõjutavad jaheda San Fransisco lahe udud. Hea Botrytis-veinide piirkond.

Santa Cruz County – suhteliselt väike piirkond (ca 600 ha veiniaedu) jääb San Francisco linnast lõunasse San Jose linna ja Vaikse ookeani vahele San Francisco Bay äärde. Sinna kuulub sisuliselt ainult üks AVA – Santa Cruz Mountains AVA, mis jääb Santa Cruzi mägede nõlvadele ja defineeris end kui üks esimesi mägised California veinipiirkondi. Viinamarju kasvatavad ja veini teevad väiksed veinitootjaid ning seal asuvad ka Ridge Vineyards ja David Bruce Winery, mis olid ainsad veinimajad väljaspool Napat, kelle veinid osalesid kuulsal 1976. Pariisi pimedegustatsioonil (kus Ridge Wineyards Monte Bello sai 5. koha). Peamised marjasordid on Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Merlot ja Zinfandel.

Monterey County – vaikse ookeani äärne maakond mis ulatub Monterey linnast kuni Paso Roblese linnani, ca 27 500 ha veiniaedu. Kliima jahe ookeani mõjudega ja enamik veiniaedu jääb suurima Monterey AVA piirkonda.
AVAd: Monterey AVA (suurim, siin asub 16 400 ha veiniaedu), Santa Lucia Highlands AVA, Arroyo Seco AVA, San Lucas AVA, Hames Valley AVA, Chalone AVA, Carmel Valley AVA, San Antonio Valley AVA ja San Bernabe AVA.

San Luis Obispo County – California üks pikima ajalooga viinamarjakasvatuse piirkond, kus hakkasid misjonärid viinamarju kasvatama juba enam kui 200 aastat tagasi. Tänaseks ca 12 500 ha veiniaedu. Tänu ookeani lähedusele on marjade väljaküpsemise aeg seal California veinipiirkondadest kõige pikem (Edna Valley AVA). Eristatakse nelja suuremat kasvuala: Arroyo Grande AVA, Edna Valley AVA, Paso Robles AVA ja York Mountain AVA. Edna Valley AVA ja Arroyo Grande AVA on väikesed piirkonnad San Luis Obispo linnakese ümbruses ookeani rannikul. Org on kaitstud vulkaanilise pinnasega mäestikega, oru pinnas setteliselt savine. AVAd on hinnatud oma Chardonnay ja Pinot Noir marjasortidest veinide poolest, tuleviklootuseks peetakse Syrah’d ja uued projektid on veel Albariño, Teroldego, Viogner ning erinevad Rhône’i oru sordid. Olulisism on Paso Robles AVA mis on suurim ja ka kõige soojem kasvuala, 10 500 ha veiniaedu jäävad Diablo ja Santa Lucia mägede vahele. Pinnas setteliselt savi-liivane vulkaanilisel-basaldisel aluspinnasel. Kliima keskmisest kuumem, sest Santa Lucia mäestik kaitseb jahedate ookeanituulte ja udu eest. Kasvatatakse enam kui 40 erinevat marjasorti. Oluliseim mari on Zinfandel, veinitootjad korraldavad selle puhul iseseisvat veinifestivali Paso Dobles Zinfandel Festival. Klimaatiliselt ja geoloogiliselt on piirkond sarnane Prantsusmaa Rhône’i alaga ja see motiveeris gruppi kohalikke veinitootjaid moodustama 1990ndal aastal ühingu Rhône Rangers, kes hakkasid reklaamima Rhône’i marjasortide kasvatamist piirkonnas. Paso Robles oli esimene piirkond Californias, kus istutati Syrah ja Viogner sordid. Kasvatatakse veel lisaks tumedaid Carignan, Cinsault, Counoise, Grenache, Mourvèdre, Muscardin, Syrah, Piquepoul Noir, Terret Noir ja Vaccarèse sorte ning heledaid Bourboulenc, Clairette Blanc, Grenache Blanc, Marsanne, Muscat Blanc à Petits Grains, Picardin, Picpoul Blanc, Roussanne, Ugni Blanc ja Viognier sorte ning tehakse nii sordiveine kui ka seguveine, mida nimetatakse Crazy Blends.

Santa Barbara County – Santa Barbara linnast põhja poole jääv rannikuäärne piirkond, kus eristatakse väiksemaid viinamarjakasvatuse piirkondi, kokku ca 6500 ha veiniaedu. Enamik veiniaedu jäävad rannikumäestike vahele. Piirkond sai tuntuks peale filmi „Sideways“, sest kasvatatakse seal peamiselt Chardonnay ja Pinot Noir marjasorte. Lisaks veel klassikalised Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon ning erinevad heledad ja tumedad Rhône’i oru päritolu marjasordid. Peamised sisekasvualad on: Santa Maria Valley AVA, Santa Ynez Valley AVA, Santa Rita Hills AVA, Ballard Canyon AVA, Happy Canyon AVA ja Los Alamos Valley AVA.