Washington State

Ca 20 000 ha veiniaedu.


Lääneranniku põhjapoolseim osariik ja veinivalmistamise piirkond. Valmistatakse vahuveine, valgeid kuivi veine ja punaveine. California järel Ameerika Ühendriikides veinitootmiselt 2. kohal. Washington State paikneb Ameerika Ühendriikide loodenurgas, läänest piirab ala Vaikne ookean, põhjast Kanada, lõunast Oregoni ja idast Idaho osariik. Suurimaks linnaks on Seattle. Esimesed viinapuud istutati Fort Vancouveri ümbrusesse 1825. aastal Prantsuse, Saksa ja Itaalia väljarändajate poolt.
Tõsisem viinamarjade kultiveerimine algas alles 1960ndatel aastatel ja nii oli 1981. aastal piirkonnas vaid 19 veinikoda. Enamik piirkonna AVAsid on rajatud alles käesoleval sajandil, mis teeb Washington State´ist ühe kiiremini kasvava veinitööstusega piirkonna maailmas. Aastal 1997 oli osariigis ca 100 veinikoda ja viinamarju kasvatati 6500 hektaril. Aastal 2000 toimetas osariigis juba 163 viinamarjakasvatajat, 2005. aastal umbes 350 ja tänapäeval kasvatab üle 20 000 hektaril viinamarju juba rohkem kui 700 veinikoda.
Pinnas setteliselt liivane ja savi-liivane vulkaanilisel ning basaldisel aluspinnasel. Kliima mõõdukalt jahe. Rannikul vihmane ja niiske, Cascade mäeaheliku taga aga päikeseline ja kontinentaalne: soojad päevad, jahedad ööd ja niiskust hoovab piirkonda juurde Columbia jõe orgu mööda. Valgust ja päikesepaistet palju (üle 300 päikeselise päeva aastas) ja seda on 2-3 tundi enam kui Californias. Heledaid ja tumedaid marju kasvatatakse pooleks. Heledatest marjasortidest domineerivad Riesling ja Chardonnay. Sealne kliima sobib hästi Riesling sordile, sest on kuiv ja jahe ning kasvuajal on ligi 17 tundi päevavalgust. Tumedatest on peamised Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Cabernet Franc ja Pinot Noir. Huvitav on fakt, et 97% Columbia Valley viinapuudest on pookevabad ja puud kasvavad nö originaaljuurel – viinapuutäid esineb piirkonnas vähe, kahjur elab väikeste kolooniatena ja selle levikut pärsib liiva-setteline pinnas ja külmad talved.

Kasvualad on: Columbia Valley AVA – mis on kõige suurem ja enamik väiksemaid piirkondi jäävad sinna sisse: Yakima Valley AVA (vanim ala), Walla Walla Valley AVA, Puget Sound AVA, Red Mountain AVA, Columbia Gorge AVA, Horse Heaven Hills AVA, Wahluke Slope AVA, Rattlesnake Hills AVA, Snipes Mountain AVA, Lake Chelan AVA, Naches Heitgts AVA, Lewie-Clark Valley AVA ja Ancient Lakes of Columbia Valley AVA. Lewis-Clark Valley AVA jääb osaliselt Idaho osariiki ning Columbia Valley AVA, The Rocks District of Milton-Freewater AVA, Columbia George AVA ja Walla Walla Valley AVA jäävad osaliselt Oregoni osariiki Columbia jõe orgu. Red Mountain AVA on keskendunud peamiselt tumedate marjade kasvatamisele ja kaasajal katsetatakse mitmete erinevate Rhône’i heledate ja tumedate marjasortidega.
AVA saamise taotlus on esitatud veel viiele alale Tri-Cities ja Yakima linnade piirkonnas, mis tõenäoliselt järmiste aastate jooksul lisatakse Washingtoni AVA-de nimekirjale: Candy Mountain AVA, Goose Gap AVA, Royal Slope AVA, The Burn of the Columbia AVA ja White Bluffs AVA.