California

242 235 ha Vitis vinifera veiniaedu.


California on USA peamine veiniala, võttes enda alla üle poole läänerannikust.
Jaguneb North Coast, Central Valley, Central Coast ja South Coast sisealadeks, mis sisaldavad omakorda 124 AVAt, ehk sisuliselt pool kõigist AVAdest.
Piirkonnas on veini tehtud enam kui 200 aastat, aga kuulsaks sai piirkond 1976. aastal, kui Steven Spurrier organiseeris pimedegustatsiooni (Degustatsioon, mis muutis maailma) Ameerikast ja Prantsusmaalt pärit Chardonnay ja Cabernet Sauvignon (Bordeaux segu) veinide vahel. Auväärses žüriis oli 11 veinikriitikut ja veinimõisa esindajat, kelle hulgas vaid üks ameeriklane ja üks inglane, ülejäänud olid erinevate Prantsusmaa tippveinimõisate esindajad. Võrreldi erinevate California piirkondade ja Bordeaux’ ning Burgundia mõisate veine (aastakäigud 1969-1973).
Parimaks punaveiniks valis žürii Stag’s Leap Wine Cellars Cask 23 ja parimaks valgeks veiniks valiti Chateau Montelena Chardonnay, mõlemad veinid California Napa Valley piirkonnast. Šokeeriv oli Ameerika Ühendriikide punaveini paremus veel seetõttu, et Stags Leap Wine Cellars tegi alles teist aastakäiku veini, kui Prantsusmaa punastel veinidel oli aukartust äratav 200-aastane ajalugu ja veinitegemise kogemus.

1976. aastal märgiti, et California veinid on marjasemad ja ümaramad ning ei oma nii pikka arengupotentsiaali kui Prantsusmaa veinid.
Seepärast organiseeris Steven Spurrier (Decanter Wine Magazine) 2006. aastal kurikuulsa degustatsiooni 30. aastapäeva puhul täpselt samade punaveinide (ehk samad aastakäigud) pimemaitsmise.
Žürii koosnes käesoleva sajandi tuntuimatest veinikriitikutest: Dan Berger, Anthony Dias Blue, Stephen Brook, Wilfred Jaeger, Peter Marks MW, Paul Roberts MS, Andrea Immer Robinson MS, Jean-Michel Valette MW , Christian Vanneque (osales ka 1976. aasta degustatsioonil), Michel Bettane, Michael Broadbent MW, Michel Dovaz, Hugh Johnson, Matthew Jukes, Jane MacQuitty, Jasper Morris MW, Jancis Robinson OBE MW ja Brian St. Pierre.
2006. degustatsiooni tulemused olid jahmatavad, sest esiviisikus olid ainult California veinid. See tõestab California, eelkõige just California North Coast piirkonna veinide kuulumist maailma paremate sekka.