Orgeon

Ca 8500 ha veiniaedu.


Oregoni viinamarjaaiad paiknevad läänerannikul California ja Washington State osariikide vahel ja enamik neist jäävad Cascade mäestiku ning rannikuaheliku vahele. Kliima jahe, pinnas piirkonnas varieeruv – setteliselt kivine, liiv-savine ja vulkaaniline. Kasvatatakse peamiselt Pinot’ perekonna marju. Oregon on kasvanud kiiresti üheks hinnatuimaks Pinot Noir marjasordist valmistatud veinide piirkonnaks. Veinid on elegantsemad, madalama alkoholisisaldusega ja happelisemad-marjasemad ning animaalsemad, kui California Pinot’ veinid, samas on neil vähem mineraalsust kui Burgundia punaveinides. Enimkasvatatud marjasort on Pinot Noir (ca 3500 ha), millele järgnevad Pinot Gris, Chardonnay, Merlot ja Riesling.
Noorim viinamarju kasvatav osariik Ameerika Ühendriikides Aktiivsem viinamarjakasvatus sai alguse 1960ndatel aastatel. 1961. aastal istutas Oregoni „veinipioneer“ Richard Sommers Umpqua Valley piirkonda Hill Crest veiniaeda erinevaid sorte: Riesling, Gewürztraminer, Chardonnay, Sémillon, Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir ja Zinfandel. 1965. aastal saabuvad värskelt Davise Instituudi önoloogia alal lõpetanud ja aasta Alsace’is veetnud perekond Coury, kes ostavad vana, keeluseaduse ajal pankrotistunud farmi (David Hill Vineyard) Willamette Valleys ja istutavad sordid Riesling ning Pinot Noir. 1970. aastal on piirkonnas kõigest 14 hektarit veiniaedu. 1979. aastal võidab Oregoni Pinot Noir South Block Reserve (Eyre Vineyards) Pariisi näitusel Pinot Noir marjasordist valmistatud veinide pimedegustatsiooni ja 1985. aastal New York Wine Centeris toimunud pimedegustatsioonil ei suuda veinikriitikud ja önoloogid eristada Burgundia ja Oregoni Pinot Noir sordist tehtud veine. 2004. aastal linastunud Hollywoodi film „Sideways“ põhjustab Ameerikas Pinot Noir buumi ja 2007. aastal disainib Riedel spetsiaalse Oregon Pinot Noir klaasi.

Kasvualad – Oregon jaguneb neljaks suuremaks kasvualaks, mis omakorda sisaldavad erinevaid AVAsid. Eristatakse 18 väiksemat AVA piirkonda:
Willamette Valley AVA on suurim ja vanim kasvuala, kuhu kuuluvad mitmed väiksemad AVAd: Dundee Hilss AVA, Chehalem Mountains AVA, Eola-Amity Hills AVA, McMinnville AVA, Yamhill-Carlton District AVA ja Ribbon Ridge AVA.
Southern Oregon on osariigi lõunaosa, mis piirneb Californiaga, sisealad: Applegate Valley AVA, Elkton Oregon AVA, Red Hill Douglas County, Oregon AVA, Rogue Valley AVA, Southern Oregon AVA ja Umpqua Valley AVA.
Northern Oregon on põhjapoolsest Washingtoni osariigist Oregoni ulatuvad alad: Walla Walla Valley AVA, Columbia Valley AVA, The Rocks District of Milton-Freewater AVA ja Columbia George AVA.
Snake River Valley AVA on idapoolseim Oregoni osa Snake’i jõe orus.