Pét-Nat

See on lühend väljendist Pétillant Naturel ehk naturaalselt veidi kihisev vein. Vaatamata hiljutisele populaarsuse tõusule, pole Pét-Nat vein tegelikult „uus mees liigas“. Veini valmistamisel kasutatakse methód gaillacoise või ka methód rurale, methód ancestrale ja methód artisanale valmistusviisi, mis on tegelikult vanem kui traditsionaalne pudelis kääritamise meetod, mida kasutatakse vahuveinide valmistamisel. Esimest korda valmistati teadaolevalt veini nii 16. sajandil Lõuna-Prantsusmaal Gallias, Limoux’ piirkonnas, sealt ka valmistusmeetodi algne nimetus – methód gaillacoise. Pudelisse villitakse veel kääriv vein, mis lõpetab fermentatsiooni juba seal, seetõttu tekib pudelisse veidi CO2 ja pärmisadet. Veini ei puhastata, magustata (no dosage) ja vein on tänapäeval suletud tavalise kroonkorgiga. Vanasti kasutati puust või korgist punni, mis seoti pudelisuus püsimiseks nööriga pudeli kaela külge kinni.
Pét-Nat pole ka ametlikult kaitstud päritoluga vein. Seda võib valmistada igal pool maailmas ja veini iseloom, maitse ja aroom sõltub veinimeistri fantaasiast. Üldjoontes on Pét-Nat veinid pigem kerged, madalama alkoholisisaldusega ja toorelt maalähedased. Värvus sõltub kasutatud marjasordist ja tehakse valget, roosat ja punast veini. Maitseamplituud ulatub kuivast off-dry stiilis poolkuivani. Veinid võivad olla nii selged kui ka hägused, sest pole nõuet seda veini filtreerida ja maalähedasemad tootjad jätavadki pärmisette pudelisse. Viimasel juhul on ka veini aroomis tunda veidi rohkem röstitud saia või vilja noote. Kokkuvõtvalt on Pét-Nat veinid veidi tänapäevase käsitööõlle sarnased veinid, mis suunatud nooremale publikule.
Kui on soov nautida hägusemat eksemplari, siis soovitame hoida pudelit 15-30 minutit jäänõus – sete püsib valamisel paremini pudelipõhjas ja võimaldab kallata suhteliselt selge klaasitäie veini.