Temperatuur – külmkapist või toatemperatuuril?

Veini serveerimise valemi kõige olulisemaks muutujaks on temperatuur. Enamik meist teavad, et valge, roosa ja vahuvein tuleb serveerida jahutatult, umbes külmiku temperatuuril. Küll aga on levinud väärarvamus, et punaveini peab serveerima toatemperatuuril. Seda viga tehakse ka paljudes restoranides, mis teeb eksimuse kordades suuremaks, sest restoranid kasseerivad võrreldes jaekauplusega veini või vahuveini eest mitmekordse hinna. Veini eest restoranis enam maksta on igati õiglane juhul, kui vein serveeritakse korrektselt – õiges klaasis ja õigel temperatuuril. Siis võib pidada veini eest enam maksmist toitlustusasutuse „töörahaks“ sest veini on eelnevalt jahutatud, restoran on investeerinud veiniklaasidesse, külmikutesse ja töötajate veinialastesse teadmistesse ning iseenesestmõistetavalt on selleks kulunud raha.

Kaasaja moodsates ja kõigi mugavustega eluruumides jääb toatemperatuur enamjaolt vahemikku 22-25°C. Vein sisaldab alkoholi ehk etanooli, mõni vein rohkem , mõni vähem ja etanool on värvuseta, iseloomuliku lõhnaga, kõrvetava maitsega hästi lenduv vedelik, mille sulamistemperatuur on –114°C ning keemistemperatuur 78°C. Kui veini serveerida toatemperatuuril, siis enamjaolt lõhnavad enamik punaveine alkoholi järgi, sest alkohol hakkab aktiivsemalt lenduma ca 20°C juures. Ehk siis veini serveerimise toatemperatuur oleks VEINI TOA TEMPERATUUR ,kus veini hoitakse – veinikelder – ja keldris on üldjuhul üsna jahe.

Toatemperatuuriks peetakse punaveini puhul veinikeldri temperatuuri, mis jääb 12 – 15°C vahemikku ja see on tänapäevasest toatemperatuurist märksa jahedam. Ehk ka punast veini peaks serveerima kergelt jahutatuna.

Sommeljeed peavad veini serveerimise temperatuuri veini joomise temperatuuriks. Ehk kui veini soovitatakse serveerida 10-12°C, siis serveerige veini veidi jahedamalt, sest toatemperatuur on üldjuhul üle 20°C. Klaasid, kuhu vein valatakse on toatemperatuuril ja tegelikkuses muutub vein mõne minuti jooksul 1-2°C võrra soojemaks. Kui tahate hinnalisest punaveini aroomist ja maitsest viimast välja võtta, siis serveerige seda 15°C ning nautige 16-17°C juures.

Lihtne ja käepärane moodus veini kiireks jahutamiseks on jää ja vesi. Võtke küüler (veini serveerimiseks kasutatav jäänõu; kodustes tingimustes ajab asja ära ka mõni muu suurem nõu), pange sinna paar peotäit jääkuubikuid ja valage peale 200-300 ml vett, nii et jäänõu oleks poolest saati täidetud jääveega ning asetage vein sinna sisse (Jää sulamise ja vee külmenemise protsessi kiirendab paari näputäie jämeda soola lisamine). Toasooja punaveini puhul aitab 10-15 minuti pikkusest hoidmisest jäänõus, et vein oleks soovitud temperatuuril. Igapäevasemaid, kergemaid ja poolmagusaid punaveine võib jahutada veidi enam. Valge, roosa ja vahuveini võite unustada jäänõusse pikemaks ajaks.

 

Veini serveerimistemperatuuride spikker

Veini tüüp Temperatuur
Kerge kuiv vahuvein
(Cava, Cremant, Champagne, Prosecco)
6 – 8oC
Kerge, roosa vahuvein
(Cava, Champagne, Cremant)
7-9oC
Magus vahuvein
(Asti)
5-7oC
Kerge, kuiv valge vein
(ilma tammevaadilaagerduseta vein)
6-8oC
Täidlane, kuiv valge vein (tammevaadis laagerdatud vein)10-12oC
Magus valge vein
(Spätlese, Auslese, Late Harvest)
5-7oC
Kangendatud valge vein
(White Port, šerri)
10-12oC
Kerge, kuiv roosa vein
(enamik roosad veinid, Rosé d´Anjou)
5-7oC
Täidlane, kuiv roosa vein
(Tavel, kõrgema alkoholi sisaldusega, 13+ % rosa vein)
6-8oC
Magus roosa vein
(White Zinfandel, blush wine)
5-7oC
Kerge kuiv punane vein
(ilma tammevaadilaagerduseta või lühikese laagerdusega; alk sisaldus alla13,5%)
12-14oC
Täidlane kuiv punane vein
(pikem tammevaadilaagerdus 6+ kuud;  alk 13,5+ %)
14-16oC
Magus, poolmagus punane vein
(Gruusia punaveinid)
12-14oC
Punane kangendatud vein
(Portvein, Madeira)
14-16oC